Конго Демократик Республикасы Татарстан тәҗрибәсен үзләштерә

2020 елның 22 сентябре, сишәмбе

Конго Демократик Республикасы делегациясенең Татарстанга визиты булды. Эш сәфәре кысаларында делегация әгъзалары, беренче чиратта, Татарстан Республикасының бердәм презентация үзәгендә булдылар, анда Татарстанның икътисадый потенциалы белән таныштылар һәм республиканың иң яхшы инвестицион практикаларын өйрәнделәр.

Конго Республикасы вәкилләре Татарстан Республикасы белән тыгыз хезмәттәшлеккә әзер булуларын белдерделәр, шулай ук махсус икътисадый зоналарны формалаштыру һәм үстерү һәм резидент компанияләргә салым ташламалары бирү буенча республика тәҗрибәсен кабул итү белән кызыксынуларын белдерделәр.

«Быел Россия һәм Конго дустанә мөнәсәбәтләрнең 60 еллыгын билгеләп үтә. Без Россия-Конго мөнәсәбәтләрен үстерүгә һәм ныгытуга ярдәм итәргә шат. Бүгенге көндә яклар арасында хезмәттәшлекнең перспектив юнәлешләре – нефть эшкәртү һәм нефть химиясе, энергетика, машина төзелеше, автомобиль төзелеше һәм компонентлар җитештерү, IT, медицина һәм фармацевтика, агросәнәгать комплексы. Үз ягыбыздан, без уртак проектларны тормышка ашыру өчен һәрьяклап ярдәм итәргә әзер», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина билгеләде.

Конго Демократик Республикасы белән хезмәттәшлек перспективалары Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов белән очрашуда да каралды. Ул мәдәният, фән, мәгариф өлкәсендә дә уртак проектларны гамәлгә ашыру өстендә актив эш алып бару кирәклеген ассызыклады.

Визит барышында Конго Республикасы делегациясе шулай ук «Идея» инновацион-җитештерү технопаркы эшчәнлеге белән танышты, «Эйдос-медицина» һәм «Эйдос-робототехника» үзәкләрендә, югары технологияләр өлкәсендәге технопарк - ИТ-паркта булды.