Татарстан Республикасы Алтай Республикасы белән хезмәттәшлекне киңәйтә

2020 елның 24 сентябре, пәнҗешәмбе

Алтай Республикасы башлыгы Олег Хорохордин делегация белән Татарстан Республикасына килде. Алтай делегациясе визиты кысаларында Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина республиканың бердәм презентация үзәгендә кунакларга Татарстан Республикасының Сәүдә-икътисади һәм инвестицион потенциалын тәкъдим итте һәм республиканың чит ил инвестицияләрен җәлеп итү буенча тәҗрибәсе турында сөйләде.

«Татарстан Республикасында халыкара һәм Россия инвесторлары өчен уңай шартлар тудырылган. Без инвестицион климат буенча Россия субъектлары илкүләм рейтингында лидерлар бишлегенә керәбез.

Татарстан Республикасы һәм Алтай Республикасы арасында хезмәттәшлек сәүдә, туризм, фән, мәдәният һәм башка тармакларда эзлекле рәвештә алып барыла. Без төбәкара элемтәләрне үстерергә һәм ныгытырга әзер», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина билгеләде.

Олег Хорохордин Татарстанның чит ил инвестицияләрен җәлеп итү буенча тәҗрибәсе белән кызыксынуын белдерде, шулай ук хезмәттәшлек итү һәм махсус икътисадый зоналар булдыру һәм аларны үстерү тәҗрибәсен үзләштерү. Перспектив юнәлешләр арасында ул экология һәм әйләнә-тирә мохитне саклау өлкәсендәге эшчәнлекне, сәнәгать паркларын һәм электрон сәүдә мәйданчыкларын булдыруны да атады.

«Безгә шулай ук республикалар арасында туры авиаэлемтәне үстерергә кирәк», – дип ассызыклады ул, туризм өлкәсендә хезмәттәшлекне үстерү һәм туристлык юнәлешләрен популярлаштыру турында сөйләгәндә.

Анда яклар Татарстан Республикасы Хөкүмәте һәм Алтай Республикасы Хөкүмәте арасында сәүдә-икътисадый, фәнни-техник һәм социаль-мәдәни хезмәттәшлек турындагы Килешүне гамәлгә ашыру чаралары планын имзаладылар.

Рөстәм Миңнеханов Алтай Республикасының уникаль табигый төрлелеген югары бәяләде һәм туристлык инфраструктурасын үстерүдә хезмәттәшлекне активлаштырырга кирәклеген белдерде. Ул шулай ук уртак көч белән, табигый шартларда үсеш өчен, Алтай Республикасының Сайлюгем милли паркына кар көртләренең сирәк төрләрен өйрәнү үзәге булдыру планлаштырыла, дип билгеләп үтте. Мондый чаралар 2018 елда имзаланган кар барсы популяциясен саклау һәм торгызу буенча Килешүне гамәлгә ашыруга ярдәм итәчәк.

Сәфәр ахырында делегация әгъзалары Казанның иҗтимагый киңлекләре – Иске Татар бистәсе һәм Кабан күле ярлары белән таныштылар.