Менделеевскида регенерат җитештерү заводын рәсми ачу

2021 елның 12 марты, җомга

Бүген Татарстанда «Бонус-Кама» ҖЧҖ компаниясе регенераты җитештерү буенча завод рәсми рәвештә ачылды. Тантаналы чарада Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина катнашты.

Предприятие «Менделеевск» АСИҮТ резиденты булып тора. Завод 2019 елда төзелгән, шул ук елның декабрендә компания Менделеевск АСИҮТ резиденты статусын алган, Татарстанның машина төзелеше кластеры әгъзасы булып тора. Резин крошкадан регенерат җитештерү 2020 елның ноябрендә, COVID-19 пандемиясе вакытында карантин чикләүләре аркасында, эшләтеп җибәрүне кичектереп тору белән, эш режимына кертелде.

«Регенерат җитештерү заводы циркуляр икътисад схемасы буенча эшли. Икенчел каучукка шиналар һәм резин калдыкларны утильләштерүнең экологик проекты үз эченә элеккеге характеристикаларны торгызу белән шиналар җитештерүне дә, резин келәмнәр ясау өчен резин крошкалар, спорт катламнары һәм автомобильләр өчен комплектлау җайланмаларын да ала.

«Бонус-Кама» компаниясе, пандемия фонында кризис чорының кыенлыкларына түзеп, аның алдына куелган барлык бурычларны уңышлы башкара. Заводка җитештерүнең барлык дәрәҗәләрендә дә уңышлар һәм чәчәк атуын телибез», – дип Талия Миңнуллина билгеләде.

Предприятие «Нижнекамскшина» таләпләре буенча омологацияне узган һәм Татарстан территориясендә дә, аннан читтә дә эре заказчыларда предприятиене модернизацияләүнең яңа этабына әзерләнә.

Белешмә:

Менделеевск АСИҮТ статусын 2019 елның февралендә алды. Экспорт мөмкинлекләре Менделеевск шәһәреннән 50 км радиуста 1 млн кешене үз эченә ала. Шәһәрнең үзендә 22 меңгә якын кеше яши. Алга киткән үсеш территориясе режимы терлекчелектән, үсемлекчелектән химик матдәләр җитештерү һәм төрле казылма чыгару буенча төрле инвестицион проектларны тормышка ашыруга юнәлдерелгән.