Күчемсез милек һәм төзелеш секторының киләчәге

2021 елның 24 июне, пәнҗешәмбе

Киләчәк төзелеш өлкәсен күзаллау, илнең төрле төбәкләрендә уңышлы тәҗрибәләр мисаллары, аларны ирешү өчен инструментлар – барлык бу мәсьәләләр торак төзелеше һәм территорияләрне үстерү өлкәсендәге илкүләм максатларга ирешү мәсьәләсе буенча бүгенге семинар-киңәшмәдә төп темалар булды. Семинарда Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы хезмәткәрләре башка профильле министрлыклар һәм ведомстволар белән бергә катнаштылар.

Семинарда фикер алышкан мәсьәләләрнең берсе - балансланган пространство үсеше. Бу агломерацияләр белән идарә итү системасы да, пространство планлаштыру институтларын булдыру да, шулай ук илнең пространство моделен булдыру да. Киңәшмәдә катнашучылар бурычлар арасында идарә итү һәм финанслау системасын билгеләргә, пилот агломерацияләрен үстерү планнарын расларга, Россия территориясендә 2 меңнән артык булган терәк торак пунктларга кертү критерийларын норматив беркетергә кирәклеге турында сөйләделәр.

Семинарда катнашучылар торак төзелеше өчен өстенлекләр арасында торак пунктларны комплекслы үстерү, ипотека буенча ташламалы программалар, өлешчеләрнең хокукларын торгызу, арендага алырлык торак һәм шәһәр төзелеше потенциалын арттыру бар иде. Яңа шәһәр төзелеше сәясәте фаразлары буенча 2030 елга 1 млрд. кв. метр торак төзеләчәк, һәм 200 млн. кв. метрдан артык территорияләрне комплекслы үстерү проектлары буенча файдалануга тапшырылачак. Һәм әлбәттә, төп бурычларның берсе - 2030 елга шәхси торак төзелеше күләме 1,5 тапкыр арттырылган барлык гражданнар өчен шәхси йорт сатып алу яки төзү.

Торак төзелеше секторы турында сөйләсәк, COVID-19 пандемиясе аркасында барлыкка килгән төп трендлар дип ерактан торып эш, күп функцияле төзелеш, сәламәтлек, бәяләр алу мөмкинлеге, технологияләр һәм декарбонизация атадылар. Төзелеш өлкәсен модернизацияләүнең иң популяр төрләренең берсе дип күпләр хәзер декарбонизацияне атыйлар. Бу төшенчәдән, әйтик, тотрыклы урбанизация трендларына ярдәм итү килеп чыга. Бу көн саен эшкә бару, шәһәр яны районнарында җир кишәрлекләрен эзләү, шулай ук яңа активларны проектлаганда һәм төзегәндә ресурслардан файдалануны минимальләштерергә мөмкин.

Иҗтимагый инициативалар «15 минутлы шәһәр» концепциясе буенча уңайлы торак районнар төзүгә юнәлдерелгән, ул катнаш типтагы автоном компактлы шәһәр районнары төзүне күздә тота. Шәхси сектор, үз чиратында, күп функцияле төзелеш аша децентрализациягә ярдәм итә, ул торак өчен пространствоны, шулай ук бер объект кысаларында коммерцияле, офис һәм күңел ачу максатларында транспортка ихтыяҗны киметү өчен файдалануны күздә тота.

Булачак күчемсез милек базары концепциясендә тормыш өчен яраклылык (сәламәт, сыйфатлы, акыллы торак), тотрыклылык (декарбонизацияләнгән һәм энергоэффектив торак), тышкы шокларга каршы тору (киләчәкнең якланган шәһәрләре һәм кварталлары) һәм файдалана алырлык булу (инклюзив һәм аңларлык активлар) кебек төшенчәләр билгеләнде.