«KazanSummit 2021» XII халыкара икътисадый саммитының аңлап куллану буенча пленар утырышы

2021 елның 29 июле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина «Казан Экспо» күргәзмә үзәгендә үткән «Россия – Ислам дөньясы: «KazanSummit-2021» Халыкара икътисади саммитының пленар утырышында катнашты.

Татарстан Президенты Россия Президенты Владимир Путинның сәламләвен укыды. Дәүләт башлыгы Россия һәм мөселман илләре арасындагы мөнәсәбәтләр, гадәттәгечә, дустанә, конструктив характерга ия, дип игътибар итте. "Безнең партнерларыбыз төбәк кризисларын һәм кискен социаль проблемаларны җиңү, терроризм һәм экстремизмның барлык күренешләренә каршы торуда Россия Федерациясе ягыннан ярдәм итүгә тулысынча исәп тота алалар", - диелә сәламләү текстында.

Үз чиратында, Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, KazanSummit, башка вакыйга буларак, Россия белән мөселман дөньясы арасындагы икътисадый һәм гуманитар элемтәләрне ныгытуга ярдәм итә.

Саммитта катнашучыларга видеоэлемтә буенча Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Федерация Советы Рәисе Валентина Матвиенко мөрәҗәгать итте. «Без саммит эшенең традицион нигезләнгән алымнарны хуплыйбыз. Мин намуссыз конкурентлардан, сәяси, санкция һәм башка кан басымыннан азат булган халыкара икътисадый мөнәсәбәтләр системасын корырга омтылуын күз алдында тотам», - диде Федерация Советы спикеры.

Төркия Президентының баш киңәшчесе Мөджәхит Кючюкйылмаз Рәҗәп Тайип Эрдоган исеменнән сәламләү хатын укыды. "Төркия югары сыйфатлы продукцияне, бигрәк тә хәләл товарларны стандартлаштыру өчен зур көч куя. Без Татарстан, шул исәптән KazanSummit форумы күрсәткән тырышлыклар, әлбәттә, аерым истәлекләр һәм рәхмәтләргә ия", - диелә Төркия Президенты котлавында.

Саммитның пленар утырышында Төркия, Согуд Гарәбстаны, Берләшкән Гарәп Әмирлекләре, Кыргызстан, Татарстан Республикасы министрлары һәм хөкүмәтләре әгъзалары катнашты.