Яңа технопаркта "Иннополис" МИЗ Күзәтү советы

2021 елның 22 декабре, чәршәмбе

Бүген "Иннополис" МИЗ Күзәтү советының чираттагы утырышында 15 яңа компания - партнерлар һәм резидентлар каралды. Күзәтү советы әгъзасы һәм инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина шулай ук утырышта катнашты.

«Бүген утырыш Лобачевский технопаркында уза. "Иннополис" махсус икътисадый зонасы актив үсә, биредә инде 120 резидент бар. Федераль хөкүмәт, профильле министрлык МИЗга зур ярдәм күрсәтә", - дип билгеләп үтте Рөстәм Миңнеханов.

Бүген Күзәтү советы утырышында 10 партнер-компания каралды, алар арасында фондлар да, 5 компания - потенциаль резидентлар да бар. Яңа ИТ-проектларга инвестицияләрнең гомуми күләме 7,4 млрд сум тәшкил итәчәк.

Күзәтү советы әгъзалары компанияләрдән техник-гамәлгә кертү эшчәнлеге өчен гаризалар карадылар.

"ОПТИМУС" ҖЧҖ Лаеш районында "Иннополис" МИЗда гамәлгә ашырылачак үз проектын тәкъдим итте. Бу - дәвалау-профилактика учреждениеләрендә һәм медицина лабораторияләрендә склад процессларын тәртипкә салырга мөмкинлек бирүче бердәм комплекс.

«ОРЛАН Диджитал» ИТ-компаниясе технопаркта төзелеш базарын цифрлаштыру проектын үстерү белән шөгыльләнәчәк. Цифрлы платформа төзелеш базарында сатып алулар һәм финанслар өлкәсендә эшләүче компанияләргә, үз товарларын һәм хезмәтләрен тормышка ашыру, тәэмин итү, смарт-контрактлар, электрон документлар әйләнеше өчен инструментлар комплексын тәкъдим итәчәк.

«МОНЕТА ЛАБС» компаниясе белгечләре кредит оешмалары, кибетләр өчен түләү методлары агрегаторлары һәм финтех өлкәсендә зур булмаган һәм урта компанияләр өчен заманча биллинг платформасы белән автоматлаштырылган системаны үстерәчәкләр.

«Джетс» компаниясе - «Джошкуноз Холдинг» АҖ Төркия компанияләре төркеменең бүлендек компаниясе - Россия автомобиль сәнәгате өчен инженер һәм технологик чишелешләр өлкәсендә эшчәнлекне алып бару буенча оешма өстендә эшләячәк.

«Медитека Диджитал» ҖЧҖ медицинада автоматлаштыру, идарә итү һәм аутсорсинг белән шөгыльләнә. Иннополиста компания медицина һәм санатор-дәвалау учреждениеләре өчен CRM системасы өстендә эшләргә планлаштыра.

Проектлар Күзәтү советы әгъзалары тарафыннан хупланды.

Татарстан Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов "Иннополис" МИЗ динамик рәвештә үсә һәм 2021 елда 100нан артык компания белән артты, дип билгеләп үтте. "Бүген биредә 288 компания эшли, аларның 3 квартал нәтиҗәләре буенча кереме 32,5 млрд сум тәшкил иткән, бу узган ел белән чагыштырганда 1 млрд сумга диярлек күбрәк", - диде Роман Шәйхетдинов.