Түбән Кама муниципаль районы Советы утырышы

2022 елның 14 феврале, дүшәмбе

Агентлык Татарстан Республикасы Президенты Р.Н. Миңнеханов җитәкчелегендә Түбән Кама районының хисап сессиясендә һәм киңәшмәдә катнашты.

Утырыш Түбән Кама муниципаль районының 2021 елда социаль-икътисади үсеш нәтиҗәләренә һәм 2022 елга куелган бурычларга багышланган.

Утырыш башланганчы Рөстәм Миңнеханов Түбән Кама районының социаль-икътисадый үсеше мәсьәләләре буенча киңәшмә уздырды.

Төп доклад белән Советның йомгаклау сессиясе барышында Түбән Кама районы башкарма комитеты җитәкчесе Рамил Муллин чыгыш ясады.

2021 елдагы эш нәтиҗәләре турында «Нижнекамскнефтехим» ҖАҖ генераль директоры Айрат Сафин, Кама Аланы башлыгы Ринат Сәлахетдинов, «Ковер» яшьләр үзәге директоры, Түбән Кама шәһәр Советы депутаты Алия Миңнуллина хәбәр иттеләр. Соңгысы, аерым алганда, районда заманча яшьләр үзәге булмау һәм Түбән Камадан талантлы яшьләр китү мәсьәләсен күтәрде.

Депутатлар алдында чыгыш ясап, Татарстан Президенты кыскача гына төбәкнең 2021 елны төгәлләгән төп күрсәткечләрен атады. Аның сүзләренә караганда, ел республика икътисадының күпчелек тармаклары өчен уңышлы булды. Татарстан Россия төбәкләре арасында ваклап сату әйләнеше буенча - 7 урында, тулаем төбәк продукты күләме һәм төп капиталга инвестицияләр буенча – 6 урында, төяп җибәрелгән продукция күләме буенча – 5 урында, төзелеш буенча - 4 трлн сум. Авыл хуҗалыгы өчен авыр ел булуга карамастан, Татарстан җитештерелгән продукция күләме буенча 7 нче урынны алды.

Утырыш барышында Түбән Кама районы башкарма комитеты җитәкчесе Рамил Муллин хәбәр иткәнчә, быел Түбән Кама АСИҮТнең яңа резидентларын җәлеп итәргә планлаштыра. «Без 7 яңа резидент җәлеп итәргә һәм сәнәгать паркларын үстерүне дәвам итәргә планлаштырабыз. Бу - «Түбән Кама» паркының һәм ЗКПД индустриаль паркының өченче чираты», - диде Рамил Муллин.

Тулаем алганда, бүген Түбән Кама АСИҮТ – 21 резидент, 2021 елда инвестицияләр күләме 5,2 млрд сум тәшкил итте, 861 эш урыны булдырылды, планлаштырылган инвестицияләр күләме – 7,5 млрд сум, шулай ук 3 мең эш урыны булдыру планлаштырыла. Сәнәгать парклары резидент-инвесторларының теләкләре эшкә алынды.