Татарстан Республикасының инвестицион дайджесты: Әтнә районы белән «инвестицион сәгать»

2022 елның 30 июле, шимбә

Татарстан Республикасы Әтнә муниципаль районы Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә республика киңәшмәсе кысаларында тотрыклы социаль-икътисадый үсешне тәэмин итү буенча чараларны гамәлгә ашыру турында хәбәр итте.

Мондый киңәшмәләр Хөкүмәт Йортында шимбә көннәрендә даими рәвештә уза. Район башлыгы докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларны үстерү, эшмәкәрлек торышы, хезмәт хакы һәм эшсезлек дәрәҗәсе, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдәге казанышлар карала.

Әтнә районы башлыгы Хәкимов Габделәхәт районның авыл хуҗалыгын үстерүдә ирешкән уңышлары турында сөйләде. Чыннан да, Әтнә районы - аграр территория.

Инвестиция өлешендә муниципалитет җитәкчесе хәбәр иткәнчә, 2022 елда төп капиталга инвестицияләр күләме 1 млрд 800 млн сум тәшкил итәчәк. Инвестицияләр структурасында төп өлешне авыл хуҗалыгы тармагы алып тора, һәм агымдагы елда берничә терлекчелек комплексы төзелә:

• 2500 башка исәпләнгән терлекчелек комплексының чираттагы этабын төзү - 390 млн сум күләмендә инвестицияләр;
  • "Уңыш" хуҗалыгында 1800 баш терлекчелек комплексының икенче этабын төзү 167 млн сум күләмендә инвестицияләр күләме белән башкарыла;
  • "Шахтер" хуҗалыгында 700 башка исәпләнгән бозаулар абзары һәм гараж төзелеше 93 млн сум күләмендә инвестицияләнгән;
  • Ленин исемендәге хуҗалыкта 460 баш савым сыерга исәпләнгән терлекчелек комплексының чираттагы этабын гамәлгә кертү 160 млн сум тәшкил итә;
  • "Менгер" хуҗалыгында 420 башка исәпләнгән терлекчелек комплексын реконструкцияләү (75 млнсум);
  • "Таң" хуҗалыгында 100 млн сум күләмендә азык үзәге булдыру;
  • "Кушар" хуҗалыгында төзелеш эшләре күләме 72 млн сум;
  • Хуҗалыклар тарафыннан 133 млн сумлык авыл хуҗалыгы техникасы сатып алынды.

Санап үтелгән барлык төзелеш эшләре, нигездә, кредитсыз, хуҗалыкларның үз акчалары хисабына башкарыла. Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы мәгълүматларына караганда, Әтнә районы авыл хуҗалыгы оешмалары алган кредитлар суммасы керемнең 22,2% ын тәшкил итә. Республика буенча бу күрсәткеч - 74,3%.

Инвестицион блокта муниципалитетны борчый торган проблемалар да карала. Әтнә районы тарафыннан авыл хуҗалыгы техникасын карап тоту мәсьәләсе күтәрелде. Тузганлыктан өлешләрне алыштыру, Россиягә карата кертелгән санкцияләр аркасында, авыр булды, запас частьләр бәясе һәм аларны китерү сроклары шактый артты. Югары җитештерүчән техника һәм терлекләрнең баш саны күп булган авыл хуҗалыгы районнары өчен киләчәктә бу мәсьәлә зур кыенлыклар тудырачак. Илдә импортны алыштыру буенча зур эш алып барылуы билгеле, әмма бу эшнең илнең азык-төлек иминлеген тәэмин итү өлкәсендә тизрәк баруы аеруча мөһим.