Татарстан Республикасының инвестицион дайджесты: Апас районы белән «инвестицион сәгать»

2022 елның 19 ноябре, шимбә

Татарстан Республикасы Апас муниципаль районы Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә узган республика киңәшмәсе кысаларында тотрыклы социаль-икътисадый үсешне тәэмин итү чараларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте.

Мондый киңәшмәләр шимбә көнне республика Хөкүмәте йортында даими рәвештә үткәрелә. Район башлыгы докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларны үстерү, эшмәкәрлекнең торышы, хезмәт хакы һәм эшсезлек, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдә ирешелгән уңышлар карала.

Апас районы башлыгы Айрат Җиһаншин район эшчәнлегенең төп күрсәткече - 2022 елда 7,5 млрд сум күләмендә фаразлана, ягъни 2021 елга карата 106,3% тәшкил итәчәк дип сөйләде.

Районның төп бурычларының берсе — инвесторларны җәлеп итү. Инвестицияләр структурасында төп өлешне авыл хуҗалыгы һәм сәнәгать тармагы алып тора.

«Апас сөт комбинаты» ҖЧҖ сыр ясау комплексын һәм коры майсыз сөт җитештерү цехын төзеп бетерә. Инвестицияләрнең гомуми күләме 1,56 млрд сум тәшкил итә.

«ФосАгро-Волга» ҖЧҖ гранулалы минераль ашламалар туплау, саклау һәм төяп җибәрү өчен дистрибуция үзәге төзеде. Алга таба үзәктә сыек минераль ашламалар өчен инфраструктура булдырылачак. Инвестицияләрнең гомуми күләме 180 млн сум тәшкил итә.

«Волгадорстрой» ҖЧҖ асфальт-бетон катнашмасы җитештерү заводын ике асфальт катнашмасы белән эшләтеп җибәрде. Проектка инвестицияләрнең гомуми күләме 387,4 млн сум тәшкил иткән.

«Экополис» хәләл стандартлары буенча ит эшкәртү һәм ит продукциясе җитештерү цехын төзи башлады. Проектка инвестицияләрнең гомуми күләме 46 млн сум тәшкил итәчәк.