ДХП буенча V тармак форумы: чара нәтиҗәләре

2022 елның 23 ноябре, чәршәмбе

«Кемдер үз проектлары өчен проблемаларны хәл итү һәм элемтә юлларын тапты, кемдер үз тәҗрибәсе белән уртаклашты, ә кайберләре ДХПның нәрсә икәнлеген тагын да тирәнрәк аңлады»: Дәүләт-хосусый партнерлык буенча V тармак форумы нәрсә белән истә калды

Казан ИТ-паркы мәйданчыгында дәүләт-шәхси партнерлык буенча V тармак форумы булып узды. Россиянең 34 төбәгеннән вәкилләр катнашты. Форумда бөтен Россиядән 400ләп эксперт теркәлгән һәм катнашкан.

Быелгы чара ДХП механизмын төрле тармакларда куллану очракларын яктыртты, алар арасында социаль өлкә (мәгариф, сәламәтлек саклау, спорт), торак-коммуналь хуҗалык һәм юл инфраструктурасы.

«5 ел бу форумны уздырабыз, һәм бу мәйданчык үсеш ала гына, Россия төбәкләре һәм федераль яктан кызыксыну уята. Безнең үзебез өчен бу тормышка ашырыла торган проектлар буенча инвесторлардан һәм норматив-хокукый базаның ничек камилләшүе буенча федераль экспертлардан кире элемтә алу мөмкинлеге», – дип билгеләп үтә Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина.

ДХП проектларын социаль юнәлештәге 5 өлкәдә гамәлгә ашыру турында 9 эшлекле тармак дискуссиясе, бизнес һәм дәүләтнең хезмәттәшлек механизмнарына ярдәм итү чаралары турында сессия, шулай ук Идел буе федераль округының эш йомгаклары турында пленар утырышлар һәм форумда катнашучы Россия Федерациясенең 34 субъекты проектларын тормышка ашыруның уңышлы мисаллары. Чараның кунаклары интерактив тавыш бирүдә катнаштылар һәм ДХП проектларын гамәлгә ашыруда Россия төбәкләре үзара никадәр тыгыз хезмәттәшлек итәләр, бизнес дәүләткә никадәр ышана, кайсы тармакларны хакимият һәм эшкуарлар тандемы өчен актуаль дип атарга мөмкин, дигән сорауларга җавап бирделәр.

Форум конкрет килешүләргә ирешү өчен бик яхшы мәйданчыкка әйләнде. Форум мәйданчыгында берничә килешү имзаланды, шуларның 6сы - пленар утырышта:

• Алабуга муниципаль районы территориясендә урнашкан җылылык белән тәэмин итү объектларына карата концессион килешү. Килешү буенча инвестицияләр күләме 47,7 млн сум тәшкил итәчәк;

• Татарстан Республикасында дәүләт-хосусый партнерлык, муниципаль-хосусый партнерлык механизмнарын үстерү һәм куллану буенча хезмәттәшлек турында килешү;

• Спорт инфраструктурасын булдыру һәм эксплуатацияләүгә карата инвестицион проектларны гамәлгә ашыру ниятләре турында килешү. Фаразланган инвестицияләр якынча 300 млн сум тәшкил итәчәк.

• Татарстан Республикасында спорт инфраструктурасын үстерү (акыллы спорт объектларын төзү) буенча ниятләр турында килешү;

• Барнаул шәһәрендә фитнес-клуб һәм термаль комплексы булган спорт-ял итү үзәген төзү турында лицензия килешүе;

• "Клеверспорт" компаниясе һәм Карачай-Черкес Республикасы Хөкүмәте арасында ниятләр турында килешү.

«Безнең мәйданчыкта Татарстанда пилотлаштырыла торган берничә килешү имзаланды, шул исәптән халыктан игълан ителгән һәм кире элемтә алган килешүләр, нәтиҗәдә, Россия Федерациясенә масштаблы булачак. Нәкъ менә шундый форумнар икътисадка капитал җәлеп итү кысаларында актуаль», – дип уртаклашты Талия Миңнуллина.

Дискуссияләрдә катнашучылар ДХП проектына кергәндә инвесторлар өчен өстенлекләр һәм шартлар турында сөйләделәр, шулай ук тормышка ашырылган проектларның мисалларын карадылар. Шуларның берсе -Татарстан компаниясенең «Физра» ҖЧҖ футбол манежларын төзү. Аларның дүрт объекты Татарстан һәм Башкортстанда эшли инде.

«Без санлы технологияләр дөньясында яшибез. Әгәр дә без супер зур проектлар турында сөйләшмибез икән, интернет-ярминкә булдыру турында яхшы идея бар иде, анда инвесторлар регионнардан үтенечләр таба алыр иде. Шуны истә тотарга кирәк: беренче чиратта, проект бизнесмен өчен кызыклы булырга тиеш», - дип белдерде ТР Спорт министры Владимир Леонов.

Мактаулы спикерлар һәм кунаклар:

• Рөстәм Нигъмәтуллин, Татарстан Республикасы премьер-министрының беренче урынбасары

• Алексей Ересько, РФ төзелеш һәм ТКХ министры урынбасары;

• Александр Росляков, Россия спорт министрлыгының инвестицион үсеш һәм дәүләт милке белән идарә итү департаменты директоры;

• Александр Киревнин, РФ Икътисадый үсеш министрлыгының финанс-банк эшчәнлеге һәм инвестицион үсеш департаменты директоры;

• Андрей Блохин, Диңгез буе краеның икътисади үсеш министры;

• Оксана Козлитина, Белгород өлкәсе Төзелеш министры;

• Рөстәм Моратов, Башкортстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары, Башкортостан Республикасының икътисадый үсеш һәм инвестицион сәясәт министры;

• Владимир Леонов, Татарстан Республикасы спорт министры;

• Талия Миңнуллина, Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе;

• Роман Голованов, Санкт-Петербург Губернаторы киңәшчесе;

• Татьяна Мөхтәсарова, РФ электр энергиясе үсеше дәүләт корпорациясе вице-премьеры;

• Анна Багинская, «Саклык банкы» ГАҖ ДХП Үзәге җитәкчесе;

• Евгений Вайнер, «Прорыв» физик культура һәм спорт өлкәсендә Россия инвесторлары ассоциациясе президенты;

• Алисә Денисова, «ПроШкола» ҖЧҖ генераль директоры;

• Андрей Андерсен, «Росинфра» платформасы эксперты;

• Рушан Сәхбиев, «Саклык банкы» ГАҖнең Идел-Нократ банкы Рәисе урынбасары;

• Юрий Бычков, «Шәһәр Термалары» франшизасына нигез салучы;

• Константин Макаревич, инфраструктура практикасы һәм «Иң яхшы сайлау» АҖ ДХП җитәкчесе;

• Денис Качкин, «Качкин һәм партнерлар» инфраструктура һәм ДХП буенча практика җитәкчесе һ. б.

Форумда катнашучылар кызыклы һәм эчтәлекле белем базасы алуларын уртаклаштылар, кемдер үз проектлары өчен проблемаларны чишү һәм элемтә юлларын тапты, кемдер үз тәҗрибәсе белән уртаклашты, ә кайберләре ДХП нәрсә икәнен тагын да тирәнрәк аңладылар.