Татарстан Республикасының инвестицион дайджесты: Яшел Үзән районы белән «инвестицион сәгать»

2022 елның 10 декабре, шимбә

Татарстан Республикасы Яшел Үзән муниципаль районы Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә узган республика киңәшмәсе кысаларында тотрыклы социаль-икътисадый үсешне тәэмин итү чараларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте.

Мондый киңәшмәләр шимбә көнне республика Хөкүмәте йортында даими рәвештә үткәрелә. Район башлыгы докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларны үстерү, эшмәкәрлекнең торышы, хезмәт хакы һәм эшсезлек, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдә ирешелгән уңышлар карала.

Яшел Үзән районы башлыгы Михаил Афанасьев, 2022 елда 56 млрд сум күләмендә фаразлана торган, үсеше 1,2 млрд сумлык булган тулай территориаль продукт күләме район эшчәнлегенең төп күрсәткече булып тора, бу алдагы ел күләменең 102 % тәшкил итү турында сөйләде.

Һичшиксез, инвестицияләр җәлеп итү үзәгенең берсе - «Яшел Үзән» АСИҮТ. Бүген ул - 25 резидент-компания. 11 меңнән артык эш урыны булдырылган, инвестицияләр күләме - 12 млрд сум, бу район керемнәренең 18% тәшкил итә.

Wildberries компаниясе бүлү үзәгенең икенче чиратын төзеп бетерде, мәйданны 100 мең кв. м кадәр киңәйтте. Проектка инвестицияләр күләме 3,9 млрд сум тәшкил итә.

Шулай ук Ozon компаниясенең II чираты төзелеше тәмамланып килә, бу 80 мең кв. м. 40 мең кв. м мәйданлы зур йөк ташу өчен эшләнгән өченче чиратны тормышка ашыра башладылар. Инвестицияләр күләме 3 млрд сум тәшкил итә.

"Татлифт" ҖЧҖ хәзерге вакытта елына 1200 төрле модификацияле лифт төзү заводы төзи. Әлеге проектка инвестицияләр күләме якынча 1 млрд сум тәшкил итә.

«Яшел дача» 2023 елда яшелчәләр һәм җиләк-җимешләрне төргәкләү, төрү һәм саклау буенча завод ачачак. Проектка инвестицияләр күләме 300 млн сум тәшкил итә.

«Итле Китчен» компаниясе азык-төлек җитештерүне ачты. Фабрика төзелешенә 380 млн сум инвестицияләнгән.

«Саэльра» компаниясе туңдырылган ярымфабрикатлар җитештерүче завод төзелешен тәмамлый. Проектка кертелгән инвестицияләрнең ахыргы күләме 530 млн сум тәшкил итәчәк.

«ТатФарм» компаниясе дару препаратлары җитештерү һәм саклау буенча завод төзеде. Проектның бәясе - 1,1 млрд сум.

Район инвесторлар арасында зур ихтыяҗ кичерә, шуңа күрә хәзерге вакытта М7 трассасы буенда яңа индустриаль парк булдыру эше башланды, 300 гектарлы «Тура – 2.0» дигән эш исеме белән проектка инвестицияләр күләме 25 млрд сумнан артып китәчәк.

«Зур Яшел Үзән» проекты кысаларында сәнәгать паркы чикләренә җиткереләчәк инженер челтәрләре проектланган.

«Садида» компаниясе күптән түгел «Найк», «Адидас», «Рибок» кебек сәүдә предприятиеләре өчен мебель әзерләгән иде.

Алар китү белән компания башка эшләнмәләр җитештерүгә күчкән һәм 8 мең кв. м мәйданлы яңа корпус төзи башлаган. Проектка инвестицияләр күләме -300 млн сум.

Быел шулай ук 25 мең кв. м һәм 1000 яңа эш урыны булган «Яшел Узен» индустриаль паркы барлыкка килде. Паркка инвестицияләр күләме 690 млн сум тәшкил иткән.

Үсеш нокталарының берсе – Зөя мультимодаль логистика үзәге. Монда ТрансСиб һәм “Төньяк-Көньяк” коридор үсеше ярдәмендә зур логистик үзәк барлыкка килә. Инвестицияләрнең гомуми күләме 65 млрд сум тәшкил итәчәк.

Быел яз «Зөя-Ашлык продукты» элеватор комплексы төзелешенә 2,7 млрд сумлык старт бирелде.

«КазанЭкспресс» компаниясе 1,5 млрд сумлык алты баскычлы мезонин комплексын монтажлый. Март аенда икенче чират төзелеше башланачак, ә 2030 елга фулфилментның гомуми мәйданы 240 мең кв. м тәшкил итәчәк, тәүлегенә 350 мең заказ эшкәртеләчәк.

Ноябрь аенда ЗТМЛҮнә (Зөя төбәкара мультимодаль логистика үзәге) газүткәргечнең беренче тоташуы башкарылды. «Газпром-технологияләр» компаниясе инвестицияләрнең гомуми күләме 28 млрд сум булган СТГ комплексы төзелешен планлаштырган.

Моннан тыш, Россиядәге иң эре Феско транспорт компаниясе 5,6 млрд сум күләмендә инвестицияләр күләме буенча терминал-логистика комплексы төзү өчен ЗТМЛҮн карый.