РЕБУС Халыкара форумы: Тарихи үзәктә төзелеш икътисады

2023 елның 24 гыйнвары, сишәмбе

15-16 мартта Казанда РЕБУС Халыкара форумы: Тарихи үзәктә төзелеш икътисады узачак.

Чара Россия Федерациясе Төзелеш һәм ТКХ министрлыгы һәм Татарстан Республикасы Президенты, Россия Федерациясе Архитекторлар берлеге ярдәме белән үткәрелә. Форумны Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы, Татарстан Республикасының Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министрлыгы оештыра.

Катнашырга РФ төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Ирек Фәйзуллин, РФ төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Никита Стасишин, Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, ДОМ.РФ, тарихи шәһәрләре булган регионнар губернаторлары, тарихи җирлекләре булган шәһәрләр мэрлары, профессиональ һәм эшлекле ассоциацияләр, төзүче компанияләр җитәкчеләре, архитекторлар һәм төзелеш материаллары җитештерүчеләр, тармак экспертлары чакырылган. Бу чарада Россиянең 50дән артык төбәге, БДБнең 15 иленнән һәм ерак чит илләрдән вәкилләр катнашачак.

Форум партнерлары - Стратегик эшләнмәләр үзәге (СЭҮ), Россия Идарәче һәм девелоперлар гильдиясе (РИДГ), Төзелеш материаллары һәм төзелеш индустриясе җитештерүчеләренең милли берләшмәсе, «Проект порталы» проектлаучыларның эксперт-аналитик үзәге ассоциациясе, «Стройконсолидация» СРО, Алюминий ассоциациясе, Алюминий җитештерүчеләр, тәэмин итүчеләр һәм кулланучылар берләшмәсе, Милли шәһәр төзүчеләр гильдиясе һәм башкалар.

Форумның төп бурычы - Россиядә дә, кайбер чит илләрдә дә бу өлкәдә иң яхшы тәҗрибәләрне һәм кейсларны җыю һәм анализлау. Регионнар һәм федераль үзәк эшенә иң яхшы тәҗрибәләрне кертү буенча методик тәкъдимнәр тәкъдим итәргә. Тарихи территорияләрдә төзелештә кулланыла торган төзелеш материалларына аерым игътибар бирү планлаштырыла.

Рөстәм Миңнеханов:

- Без әлеге мәйданчыкта төзелеш һәм мәдәни тармак белгечләрен, тарихи шәһәрләрне үстерүнең иң яхшы тәҗрибәләрен җыябыз. Бүген дәүләт һәм шәхси девелопмент заманча сыйфатлы объектлар төзелешенә күп нәрсә сала. Архитектура объектлары тарихи үзәктә төзелә - бу торак та, офислар да, кунакханәләр дә. Монда да балансны саклау мөһим, төзелеш шәһәр халкы өчен файдалы булырга, архитектурага гармонияле туры килергә һәм шул ук вакытта икътисади яктан акланырга тиеш. Һәр төбәкнең мондый территорияләрне үстерү буенча үз тәҗрибәсе бар һәм катнашучыларга бу карарларны өйрәнү файдалы булачак.

«Инвестиция буларак тарихи үзәк: проблемалар һәм чикләүләр» панель дискуссиясе шәһәрләрнең тарихи үзәкләрендә төзелешнең яңа дискуссия үрнәкләренә багышланачак. Анда шәһәр һәм төбәкләрнең беренче затлары, шулай ук профильле федераль түрәләр катнашачак.

Форум кысаларында темалар буенча 6 зур сессия узачак:

• Тарихи территорияләргә инвестицияләр: проблемалар һәм мөмкинлекләр
  • Тарихи үзәктә инновацияләр: тарихи үзәк нәрсә төзи
  • Тарихи территорияләрдә төзелешне җайга салу практикасы
  • Тарихи үзәктә функцияләр (объектлар) балансы
  • Территорияне үстерү ресурсы буларак матди булмаган мирас: маркетинг һәм капитализация
  • Тарихи территорияләрне үстерүнең иң яхшы тәҗрибәләре

Форум кысаларында «Тарихи территорияләрне үстерүнең иң яхшы тәҗрибәләре» халыкара конкурсы узачак (конкурска йомгак ясау, иң яхшы кейсларны сүтү).

Номинацияләр: 1) Тарихи территорияләрне үстерүгә юнәлдерелгән региональ инициатива; 2) Тормышка ашырылган тарихи территорияне үстерү концепциясе; 3) Тарихи территориядә яңа төзелеш.

Шулай ук тематик дискуссияләр, тарихи үзәкләрдә регионнарның инвестицион-җәлеп итүчән объектлары күргәзмәсе, үзәкләрдә һәм тарихи территорияләрдә эшләгәндә кулланылган төзелеш материаллары күргәзмәсе планлаштырыла.

Форумда катнашу профиль өлкәләре вәкилләре өчен бушлай.

Релиз буенча сораулар +7 917 232 32 16 Яшенкова Мария Владимировна