ТР ИҮА коллегиясе

2024 елның 18 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Бүген ТР Премьер-министры Алексей Песошин катнашында ТР ИҮА еллык коллегиясе утырышы узды. Талия Миңнуллина Агентлыкның 2023 елдагы эш йомгаклары һәм 2024 елга бурычлары турында сөйләде. Чакырылган спикерлар арасында икътисад өлкәсендә танылган тикшеренүче Наталья Зубаревич, ММБА президенты Александр Борисов, Планлаштыру институты директоры Олег Григорьев, шулай ук инвесторлар бар иде.

Татарстанда беренче тапкыр төп капиталга инвестицияләр 1 триллион сумнан артып китте. 2023 елда Татарстан Республикасына бюджет акчаларыннан тыш, төп капиталга инвестицияләрнең фаразланган саны - 800 млрд сумнан артык.

2023 елда Татарстан Республикасы Россия Федерациясе субъектларында инвестицион климатның милли рейтингында 2 урынны саклап калды. Узган елның 9 аенда капитал инвестицияләр күләме буенча Татарстан Россиядә 5 нче урында тора.

Татарстанда инвестицияләр өчен төп тармак булып эшкәртү сәнәгате кала, аңа инвестицияләрнең яртысы диярлек туры килә. Логистика өлеше артты, һәм киләсе елда бу тенденция дәвам итәр. Шулай ук интеллектуаль милеккә инвестицияләр артуы күзәтелә.

2023 елда Инвестиция советының 18 утырышы әзерләнде, анда 364 млрд сумнан артык 62 проект каралды.

Агентлык үз эшендә региональ инвестиция стандарты таләпләренә туры килүен раслый. Октябрьдә Түбән Новгородта Россия Икътисади үсеш министрлыгының махсуслаштырылган форумында республиканың Инвестиция советы һәм Агентлык эше уңай бәяләнде. 2023 елда ИҮАда инвестиция картасын тутыру һәм ресурслар белән тәэмин итүче оешмалар белән үзара эш итүнең нәтиҗәлелеген арттыру буенча эшләделәр.

Талия Миңнуллина, ТР ИҮА җитәкчесе: «2024 елда без әзерләгән Инвестиция декларациясен раслау, актуаль мәгълүмат алмашу, электрон федераль системаларны тутыру һәм шәхси инвестицияләрне җәлеп итү буенча эшне көчәйтү турындагы Федераль таләпләргә ярашлы рәвештә һәр муниципалитет белән килешүләр төзү көтелә. Шулай ук киләсе елда инвесторлар белән кире элемтә механизмы стандартының яңа 6 элементы кертеләчәк. Мондый эшне без инде башладык. Без сораулар рубрикаторын эшләдек, бөтен республика буенча җаваплылар билгеләнде. Декабрьдә үзәкләштерелгән укыту узды инде.

Дәүләт-хосусый-партнерлык өлкәсендә Федераль рейтингта Татарстан 6 нчы урыннан 4 нче урынга күчте. 2023 елда гамәлгә ашырылган ДХП проектының ачык мисалы булып 3 мәктәп төзелеше тора: Казанда, Чаллыда һәм Арча районында. Проектка инвестицияләр күләме: 6,7 млрд сум. 2023 елның 1 сентябрендә бу мәктәпләр үз ишекләрен ачты.

Агентлыкның бердәм презентация үзәгенә 2023 елда дөньяның 34 иленнән 172 делегация килгән. Инвестицион алга китеш кысаларында Агентлык Татарстан Республикасының 54 тышкы чарада, шул исәптән Петербург халыкара икътисади форумында, Россия-Африкада, Екатеринбургта һәм Казахстанда ИННОПРОМда, Әмирлекләрдә Инвестицион форумда катнашуын оештырды.

Даими рәвештә барлыкка килгән яңа мәгълүматлар һәм таләпләр белән яңа чара булып ВДНХ “Россия” мәйданчыгы тора. 2023 елның 4 ноябреннән 2024 елның 12 апреленә кадәр Агентлык көн саен мәйданчыкта эшләүне тәэмин итә. Шулай ук 2 декабрьдә Татарстан Республикасы Көннәре кысаларында 50дән артык чара оештырылды.

Татарстанда ел саен үткәрелә торган иң зур халыкара вакыйга 2023 елда беренче тапкыр Федераль статуста узды. Бу “Россия-Ислам дөньясы “КазаньForum”. Беренче тапкыр Россия-Кытай РОСТКИ форумы узды, анда Россиянең 58 төбәге һәм Кытайның 14 провинциясе килде. Беренче тапкыр «Реновация, бердәмлек, баланс, тотрыклылык, төзелеш» форумы узды. Нәкъ менә ул Татарстанда төзелеш өлкәсендә ел саен үткәрелә торган төп форум исеменә дәгъва итә. Беренче тапкыр анда Россиянең 46 төбәге һәм хәтта 8 ил катнашты.

2024 елда Казанда Россия БРИКС дәүләт башлыклары саммитын кабул итә. Агентлыкның бурычы - анда катнашучыларга Татарстандагы уңайлы инвестицион климат турында мөмкин кадәр тулырак сөйләү.