Яңа инвестиция проектларын ачу!

2024 елның 4 июле, пәнҗешәмбе

Бүген «Зөя-Зернопродукт» ҖЧҖнең яңа элеватор комплексы ачылды. Инвестицияләрнең гомуми суммасы - 2,8 млрд сум. Элеватор Зөя төбәкара мультимодаль логистика үзәге мәйданчыгында урнашкан.

“Зөя-Зернопродукт” авыл хуҗалыгы продукциясен автомобиль, су һәм тимер юл транспортына җибәрү мөмкинлеге белән саклауны, чистартуны, киптерүне, күчереп төяүне тәэмин итәчәк. Саклау куәте 16 силос корпусында 112 мең тонна ашлыкка җитә.

Элеватор аша ел дәвамында 450 мең тоннадан артык уңыш үтәчәк. Комплекс корабларга сәгатенә 700 тоннага кадәр ашлык, ә тимер юл һәм автотранспортка сәгатенә 350 тонна тиз төяүне тәэмин итә ала.

Шулай ук кичә «Яшел Үзән» сәнәгать паркы территориясендә логистик комплексның өченче чираты ачылды.

Объектны эшләтеп җибәрү көнендә «Ромекс» һәм Ozon компанияләре төркеме шулай ук Яшел Үзән районында 85 мең кв. м мәйданлы тагын бер фулфилмент-үзәк төзелеше башлануы турында игълан иттеләр. Яңа склад комплексы «Тура 2.0» индустриаль паркында урнашачак. Операцияләр башлануы 2026 ел ахырына планлаштырылган, ә тулы куәтенә логистик хаб 2027 елда чыгачак.

Рөстәм Миңнеханов: “Безнең партнерыбыз – “Ромекс-Кубань” компаниясенә рәхмәт белдерәм, ул республикада проектларны гамәлгә ашыруга 12 млрд сум инвестицияләгән. Интернет-сәүдәне гамәлгә ашыру программасы татарстанлыларга сыйфатлы хезмәт күрсәтүгә, шулай ук Татарстан предприятиеләренә-сатучыларга базарга чыгу мөмкинлегенә юнәлгән. Бу мөмкинлекләр ярдәмендә 4 ел эчендә сатучы компанияләр саны 321 меңнән 60 меңгә кадәр арткан, ә аларның еллык әйләнеше 290 млн сумнан 60 млрд сумга кадәр арткан”.