Татарстан БМОның тотрыклы үсеше максатларына ирешү юлында

2020 елның 17 июле, җомга

ТАССта тотрыклы үсеш максатларында БМО глобаль килешү милли челтәре конференциясе узды. Тотрыклы үсеш максатлары барлык дәүләтләр – БМО әгъзалары тарафыннан 2015 елда 2030 елга кадәр дөньяны һәм икътисадны үзгәртүнең төп көн документ буларак кабул ителде. Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина Татарстанда тотрыклы үсеш максатларына ирешү өчен нинди чаралар күрелүе турында сөйләде.

«Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов регионның тотрыклы үсешенә, аерым алганда, кластер һәм яшел икътисадның баланслы үсешенә игътибар бирә. Тотрыклы үсешнең 17 максатын үтәү өчен регионның социаль-икътисади үсешенә басым ясау мөһим», - дип Талия Илгиз кызы билгеләде.

Татарстан – сәнәгать регионы. Бүгенге көндә республика икътисадында сәнәгать тулаем төбәк продуктында 48% алып тора. Сәнәгать җитештерүен үстерү югары технологияләрне кертү кирәклеген таләп итә. Республикада сәнәгать объектларының экологик куркынычсызлыгы өзлексез үсә.

«Бүген Татарстанда иң яхшы инвестицион инфраструктура, инвесторлар өчен салым ташламалары эшли. Безнең агентлык безнең инвесторларның иң югары технологияле һәм экологик җитештерүләрне куллануына басым ясый», - дип ТР ИҮА башлыгы билгеләде.

Куәтле сәнәгать җитештерүе икътисад нигезен формалаштыра, бу, үз чиратында, Татарстанда социаль программаларны гамәлгә ашырырга мөмкинлек бирә. Бүген, спикер сүзләренчә, «яшел» республика тармакларын һәм икътисадын үстерү өстенлегендә. Татарстан Хөкүмәте климатның начараюы проблемасын хәл итү буенча актив чаралар күрә һәм киләчәк буын республикада яшәргә һәм эшләргә теләсен өчен кулдан килгәннең барысын да эшләргә тырыша.

Татарстан XXI гасырда гадел, тотрыклы һәм тыныч глобаль җәмгыять булдыру өчен төп принциплар һәм кыйммәтләр халыкара декларациясен – Җир Хартиясен практик куллануда беренче төбәк булды. Җир Хартиясе идеяләре Татарстан Республикасы хакимиятенең барлык тармакларына һәм халкына ярдәм тапты. Ел саен республикада «Автомобильсез көн», «Җир Сәгате» кебек экологик акцияләр үткәрелә. Елга ике тапкыр Хөкүмәт республика халкы белән бергә «Урман утырту көне» акциясе кысаларында агачлар утырта. Татарстанда табигый территорияләр, тыюлыклар, милли парклар, махсус дәүләт һәм шәхси питомниклар эшли, алар территорияләрне төзекләндерү һәм яшелләндерү программаларын тормышка ашырырга мөмкинлек бирә.

Моннан тыш, Татарстан шәһәрләрендә яшел мохит концепциясе гамәлгә ашырылды. Республикада халыкның тормыш сыйфатын күтәрүгә юнәлдерелгән барлыгы 50 программа бар. Мондый программалар татарстанлыларның уңай фикерен таба.

Татарстанда ике зур елга – Идел һәм Кама уза, алар хаклы рәвештә төбәкнең төп байлыгы булып санала. Алардан тыш, республика территориясе буенча 4000нән артык елга һәм 11000 күл ага. Төбәкнең су ресурсларын саклау өчен су объектларын саклау буенча чараларны үтәүгә ярдәм итүче махсус программалар эшли.

Регионның икътисадый үсеше темасын дәвам итеп, Талия Миңнуллина икътисадның кластер моделе ролен билгеләде. Татарстанның 2030 елга кадәр социаль-икътисадый үсеш стратегиясенә таянып, Татарстанның икътисадый сәясәте кластерларны формалаштыруга һәм үстерүгә, яңа продуктлар, технологияләр һәм хезмәт күрсәтүләр булдыру, төбәкнең көндәшлеккә сәләтлелеген арттыруга юнәлдерелгән. Кластерлы якын килү бизнес өчен Татарстан Республикасы икътисадый сәясәтенең мөһим юнәлешләрен эшләүдә һәм гамәлгә ашыруда катнашу мөмкинлеген киңәйтүне күз алдында тота. Татарстан кластерлы үсеш һәм инновацияләр буенча TCI Network халыкара ассоциациясе үткәрә торган кластерлы үсеш буенча дөнья конференциясен үткәрү хокукын яулады. Чара Россиядә беренче тапкыр 2021 елның сентябрендә безнең заявка аркасында үткәрелә.

2030 елга кадәр Татарстан Республикасын социаль-икътисадый үстерү стратегиясенең төп аспектлары сәламәтлек саклау, спорт, экология, территорияләрне төзекләндерү, транспорт һәм торак алу мөмкинлеге булып тора.

«Безнең инвесторлар пандемия чорында сәламәтлек саклау учреждениеләренә, медицина хезмәткәрләренә һәм халыкка ярдәм итү буенча спонсорлык хәйрия проектларын гамәлгә ашырдылар. Социаль-җаваплы бизнес һичшиксез регионның тотрыклы үсешенә ярдәм итә. Хөкүмәт, инвесторлар һәм халык тотрыклы үсеш максатларына ирешү өчен үзара килешеп эшли», - дип Талия Миңнуллина ассызыклады.

2030 елга кадәр тотрыклы үсеш һәм икътисад максатларында дөньяны үзгәртеп кору турында шулай ук БМОның Женевадагы бүлеге генераль директоры Татьяна Валовая, БМОның әйләнә-тирә мохит буенча программасы (ЮНЕП) башкаручы директоры Ингер Андерсен, Берләшкән Милләтләрнең Европа һәм Үзәк Азия буенча азык-төлек һәм авыл хуҗалыгы оешмасының төбәк вәкиле Владимир Рахманин, Швециянең аңлы куллану Ассоциациясе генераль секретаре Александра Дэвидсон, VATI of Sweden AB генераль директоры Ева Вати, торак пунктлар буенча БМО программасы проектлары координаторы Луис Херрера Фавела һәм башка экспертлар сөйләде.