Проблемалы дебитор бурычларын җайга салу аша икътисадның реаль секторын үстерү

2021 елның 2 марты, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгында үткән түгәрәк өстәлдә халыкара дәрәҗәдәге коллекторлык агентлыкларына, аерым алганда EOS-Group компаниясенә, бурычлар буенча профильле булмаган активларны тапшыру сораулары каралды.

Татарстан министрлыклары, ведомстволары, финанс институтлары һәм уку йортлары вәкилләре актив сессиядә катнашты.

«Мондый түгәрәк өстәл – безнең компанияләр өчен, безнең финанс институтлары өчен монда һәм хәзер ликвидлык алу, профильле булмаган активларны сату мөмкинлеге ул, бу, әлбәттә, активларны икътисадның реаль секторы әйләнешенә кайтарачак, һәм киләчәктә без Татарстанга фискаль база бирә, банкларның профильле эшчәнлеге өчен ресурсларны азат итә алачакбыз», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина билгеләде.

Экспертлар сыйфатында EOS Group компаниясе генераль директоры Антон Дмитраков һәм NKM компаниясенең идарәче партнеры Константин Медведев чыгыш ясады. Төп сораулар – банк яки бюджет оешмаларының профильле булмаган бурычларын коллекторлык агентлыкларына тапшыру мөмкинлеге һәм ликвидацияләү, алар белән эшләү принцибы, алына торган файда һәм бурычлылар белән эшләү сыйфаты.

Дмитраков сүзләренчә, коллекторлык агентлыкларының төп бурычы – бурычлы кешегә түләргә ярдәм итү. «Без – икътисадка бу катлаулы процессларны җиңәргә ярдәм итүче мендәр», – диде ул.

Мондый масштабтагы коллектор оешмалары башкарган эшләр күләме теләсә кайсы финанс оешмасының эчке бүлекләреннән өстенрәк, дип билгеләп үтте үзенең презентациясендә Константин Медведев.

«Эчке хезмәт компанияләренең шактый тикшерелгән грамоталы локаль инфраструктура булмавын билгеләп үтәргә кирәк. Димәк, урыннарда үз бүлекчәләре бар икән, көнкүреш яки кредит оешмасының һәр оешмасында активны бәяләргә, предприятиегә, заводка керергә, аның ничек күрүен карарга әзер тиешле компетентлы затлар юк», – дип ассызыклады Дмитрий Дмитраков.

EOS агентлыгы эше Россия һәм регионнарда гын түгел, дөньяның 180 илендә элемтәләр киң даирәсе бар, бу коллекторлык компаниясенә чит илләрдә дә бурычларны эшкәртергә ярдәм итә.

Сорау-җавап дискуссиясе кысаларында залда һәм зумда проблемалы бурычлар белән эшләү буенча агентлыкларның чит ил эшчәнлеге, бурычларны сатып алу һәм бурычлылардан акча түләтү, бюджет оешмалары белән, ТКХ хезмәтләре өлкәсендә уңышлы эш тәҗрибәсе кебек темалар күтәрелде.

«Торак-коммуналь хуҗалык өлкәсендә физик затлар белән эшләүдә проблемалы зоналар юк. Бердәнбер нюанс – бу дөрес контакт мәгълүматлар. Әйтик, счетчиклар зур роль уйный. Мин сезгә инвестицияләгез һәм кешеләргә аларны урнаштырырга ярдәм итүегез өчен рәхмәтле. Безнең өчен, тармак буларак, бу үзегез өчен дә зур ярдәм булып тора.

Иң катлаулысы – бюджет оешмалары: хастаханәләр, балалар бакчалары. Без моның белән эшләргә өйрәндек», – дип билгеләп үтте Антон Дмитраков.