Татарстан ИҮА һәм Беларусь Республикасының ИХМА арасында хезмәттәшлек турында килешү

2021 елның 3 июне, пәнҗешәмбе

Бүген Санкт-Петербургта Халыкара икътисади форум мәйданында Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы һәм аның җитәкчесе Талия Миңнуллина һәм Беларусь Республикасының Инвестицияләр һәм хосусыйлаштыру Милли агентлыгы арасында хезмәттәшлек турында килешү имзаланды.

«Бу килешү Татарстан белән Беларусь арасындагы ике як өчен дә файдалы булган мөнәсәбәтләрне ныгытачак кына. Ул ике якның да инвестицион җәлеп итүчәнлеген арттыру, Татарстан Республикасы территориясендә дә, Беларусь территориясендә дә гамәлгә ашыру өчен инвестицияләр җәлеп итү буенча якларның үзара ниятләрен билгели, шулай ук дәүләт-хосусый партнерлык механизмнарын үстерү һәм уртак укыту-гамәли чараларда катнашу буенча мәгълүмати-аналитик тәэмин итү буенча үзара хезмәттәшлек блогына ия», - дип билгеләде Талия Миңнуллина.

2020 елда тышкы сәүдә әйләнеше 870 млн. доллар тәшкил итте, шул исәптән Татарстан Республикасы экспорты - Беларусь Республикасына азык-төлек продуктлары, минераль ягулык, органик булмаган химия продукциясе, органик булмаган химик кушылмалар, юу чаралары, пластмасса һәм алардан: каучук, резина һәм агач эшләнмәләре, җир өсте транспорты һәм оптик һәм үлчәү инструментлары өлкәсендә 678 млн. доллар; Беларусь Республикасыннан Татарстанга ит һәм сөт продукциясе, минераль ягулык һәм нефть продуктлары, пластмасса, текстиль продукциясе, кара металлдан эшләнмәләр, атом-төш җиһазлары, электр җиһазлары һәм җир өсте транспорты чаралары өлкәсендә 191,9 млн. доллар кертелә.