«Иннополис» МИЗ Күзәтү советы

2021 елның 6 сентябре, дүшәмбе

Хөкүмәт Йортында Татарстан Республикасы Президенты катнашында «Иннополис» МИЗ Күзәтчелек советы утырышы узды. Утырышта Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина катнашты.

Утырыш нәтиҗәләре буенча «Иннополис» МИЗ резидентлары һәм партнерлары 16 яңа компания булды. Игълан ителгән инвестицияләр күләме 12 млрд сумнан артык тәшкил итә, 702 эш урыны булдырылачак. Резидент статусын 7 компания алды: «МедМаркет», «СмартФарм», «Сирин Групп», «Сайберскейп Инвестментс», «Промвад», «Синергия Софт», «ХайтекПарк». «КУКА Роботикс», «Дронопорт», «Аквелон-Казан», «БИМэйстер», «НИИАС», «Хуавей Техкомпаниясе», «ТС-Иннотех», «Ак Барс цифрлы чишелешләр», «Озон технологияләр» компанияләре партнер булды.

«Техподдержка Хуавей» компаниясе статистик анализатор - автоматик валидация инструменты һәм яшерен дефектларны табу белән шөгыльләнәчәк, бу программа кодының сыйфатын арттыру өчен кирәк. Бу продукт ачык кодлы булачак, ягъни аны башка компанияләрне эшләүчеләр куллана алачак, аларны программа кодын тикшерү өчен.

“СмартФарм” продуктивлылыкны арттыру һәм чыгымнарны киметү өчен ферма белән идарә итүнең программа-аппарат комплексын эшләү белән шөгыльләнәчәк. Комплекс сыерларның үз-үзләрен тотышын читтән анализлый, ә аналоглардан аермалы буларак, ясалма интеллект нигезендә мәгълүматларны контрольдә тоту һәм аналитикалау өчен оптик системалар куллану тора.

KUKA концерны Иннополис Университеты белән берлектә җитештерү процессларын модернизацияләүдә кызыксынган предприятиеләр өчен компетенцияләр үзәген ача. Билгеләнгән программа белән тәэмин ителгән сәнәгать роботын заказчы таләпләренә туры китереп эшләү күздә тотыла. Куллану өлкәсе - җиңел сәнәгать, медицина, нефть эшкәртү производствосы, металл эшкәртү сәнәгате һ. б.

«Озон технологияләр» компаниясе Ozon маркетплейсы логистикасын роботлаштыру һәм автоматлаштыру проектын тәкъдим итте. Проект логистик үзәкләрне роботлаштыруга һәм заказларны нәтиҗәле саклау, эшкәртү һәм китерү өчен робот техникасы системаларын эшләүгә кагыла.

«Дронопорт» компаниясе проекты - тулысынча автоматлаштырылган станция, ул тәүлек буе эшли. «Иннополис» махсус икътисадый зонасында компания базар таләпләре буенча техник чишелешне җайлаштыру белән шөгыльләнәчәк. Төзелеш мониторингы план һәм факттагы күрсәткечләрне көн саен чагыштырырга мөмкинлек бирә. Шулай ук дронопорт очышларның теләсә кайсы периодиклыгы булган объектларны саклау өчен кулланыла.

«Сирин Групп» проекты - базарда катнашучылар белән компьютер күзлеге базасында детекторларны тоташтыру җайланмалар системалары белән эшли ала торган программа-аппарат комплексын булдыру. Продуктта ашыгыч хезмәтләр машиналары каршында шлагбаум/капкалар ачу функциясе урнаштырылачак.

«Промвад» МИЗда Россия һәм Европадан килгән клиент компанияләр өчен контракт нигезендә программа тәэминатын эшләү өчен дизайн-үзәк ачачак. Үзәк түбәндәге өлкәләр өчен ПО җитештерәчәк: медиа һәм күңел ачу, сәнәгать предприятиеләре өчен мәгълүмати-идарә системалары, кулланучылар электроникасы, телекоммуникацияләр.

Программа белән тәэмин итү өлкәсендә (финтех, медицина, виртуаль һәм өстәмә чынбарлык һ.б.) һәм ИТ-консалтинг өлкәсендә, шул исәптән чит ил клиентлары өчен, «Аквелон-Казан» компаниясе эшләячәк. Компания базарда 20 елдан артык эшли.

«БИМэйстер» компаниясе үз базасында тормыш циклының барлык этабында сәнәгать активы белән идарә итү өчен капиталь төзелеш объектын (проектлау, төзелеш, эксплуатацияләү һәм реконструкцияләү) булдыру белән шөгыльләнәчәк. Эшләнелә торган платформаны куллану өлкәсе – сәнәгать объектлары һәм критик инфраструктура.

«ТС-Иннотех» компаниясе продукты булып банк тармагы өчен мәгълүматларны интеллектуаль анализлау һәм ясалма интеллект технологияләрен кулланып цифрлы платформа чишелешләре торачак.

«ХайтекПарк» компаниясе ИТ һәм электрон сәүдә өлкәсендә проектларны гамәлгә ашыру өчен фулфилмент инфраструктурасын булдыру белән шөгыльләнәчәк. Татарстанның Лаеш районында МИЗ территориясендә фулфилмент-үзәк төзү күздә тотыла.

"НИИАС" - тимер юл транспорты тармагының фәнни-тикшеренү һәм проект-конструкторлык институты, ул МИЗда локомотив машинистларына ярдәм итү системалары өстендә эшләячәк. Продуктны куллану тимер юлларда ташуларның куркынычсызлыгын, икътисадый һәм техник нәтиҗәлелеген арттырырга мөмкинлек бирәчәк.

«Сайберскейп Инвестментс» компаниясе түләү системасын эшләү белән шөгыльләнәчәк. "Синергия Софт" компаниясе проекты - бизнес-процессларның нәтиҗәлелеген арттыру өчен CRM-система.

Медицина ярдәменең сыйфатын һәм ала алырлыгын арттыру өчен сервисны «МедМаркет» компаниясе эшли - ул беренчел ярдәм күрсәтү һәм дәвалауның катлаулы очраклары буенча ерактан торып консультацияләр үткәрү өчен мобиль кушымта.

«Иннополис» МИЗ Күзәтү советының әлеге утырышы компанияләр саны ягыннан да, булдырыла торган эш урыннары саны һәм инвестицияләр күләме буенча да иң мөһимнәрдән санала.