"Фән, спорт һәм сәнгатьтә сәләтле балаларны һәм яшьләрне ачыклау, алып бару һәм беркетү экосистемасы" түгәрәк өстәле

2021 елның 10 сентябре, җомга

Бүген Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы мәйданында 30га якын җитештерү һәм белем бирү ведомстволары җитәкчесе «Талант һәм уңыш» мәгариф фонды җитәкчесе Елена Шмелева катнашында «Фән, спорт һәм сәнгатьтә сәләтле балаларны һәм яшьләрне ачыклау, алып бару һәм беркетү системасы» темасына түгәрәк өстәл җыйды. Агентлык җитәкчесе Талия Миңнуллина шулай ук бу утырышта спикер булып чыгыш ясады.

Түгәрәк өстәл утырышында спикерлар күтәргән төп мәсьәләләр - илдә талантлар белән идарә итү буенча дәүләт программаларын гамәлгә ашыру, Татарстанда Кеше капиталын үстерү, икътисад һәм мәгариф алдында торган чакырулар турында, шулай ук вузларның профильле белем бирү үзәкләре белән хезмәттәшлеге һәм яшьләр үз-үзләрен тормышка ашыру өчен мохит булдыру.

«Татарстанда күргәннәребез, биредә актив үсеш алган проектлар икътисад нигезен тәшкил итә, яңа кадрларга мохтаҗ һәм шундый бай мәгариф, ресурс, иҗади мохит булдырырга мөмкинлек бирә", - дип ачты утырышны «Талант һәм уңыш» мәгариф фонды җитәкчесе Елена Шмелева.

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина, үз чиратында, икътисад һәм мәгариф алдында торган бурычларның, яшь буынның мөһимлеге һәм милли дәрәҗәдәге бурычлар өчен конкурентлыкка сәләтле кадрлар әзерләү турында сөйләде.

"Җәмгыятьнең глобаль чакырулары икътисадый үсеш системасы өчен глобаль чакырулар бирә", - дип билгеләде Талия Миңнуллина. Мәгариф өлкәсе - теләсә кайсы төбәк яки ил сәясәтендә динамик үсештәге өлкәләрнең берсе.

“Мәгарифнең киләчәге дисциплинарара якын килү, укытуның барлык этапларын цифрлаштыру һәм киләчәк буыннар потенциалын тормышка ашыруда команда эше белән бәйле", – дип билгеләп үтә агентлык җитәкчесе.

2019 елда Татарстан һәм «Талант һәм уңыш» фонды арасында килешү имзаланды, аның кысаларында Талантлар Университеты базасында «Сириус» белем бирү үзәге моделе буенча сәләтле балаларны һәм яшьләрне ачыклау һәм аларга ярдәм итү буенча республика үзәге булдырылды.