Татарстан Республикасының инвестицион дайджесты: Алексеевск районы белән «инвестицион сәгать»

2022 елның 20 августы, шимбә

Татарстан Республикасы Алексеевск муниципаль районы Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә республика киңәшмәсе кысаларында тотрыклы социаль-икътисадый үсешне тәэмин итү буенча чараларны гамәлгә ашыру турында сөйләде.

Мондый киңәшмәләр республика Хөкүмәте Йортында шимбә көннәрендә даими рәвештә уза. Район башлыгы докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларны үстерү, эшмәкәрлек торышы, хезмәт хакы һәм эшсезлек дәрәҗәсе, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдәге казанышлар карала.

Алексеевск районы башлыгы Сергей Демидов муниципалитетның уңышлары, предприятиеләрнең инвестицион активлыгы белән тыгыз бәйләнгән булуы турында сөйләде. «Район икътисадының үсеш динамикасы төп икътисади күрсәткечләрнең тотрыклы үсеше белән билгеләнә», — дип башлады чыгышын район башлыгы.

Районда «Алексеевск» сәнәгать паркы эшли, резидентлар арасында «Алексеевск кабель заводы», «Легострой», «Эдем», «Күмер заводы», «Металл конструкцияләр заводы», «ЖБИ заводы», «Стеклопластик арматура цехы».

«Алексеевск кабель заводы» ҖЧҖ агымдагы елның 6 аенда 118 млн сумлык продукция җитештерелгән, узган ел белән чагыштырганда 30% ка күбрәк (2021 елның ярты еллыгында - 90 млн сум).

7 резидент белән мәйданчыкны алга таба үстерү өчен җир кишәрлекләрен тапшыру турында килешүләр төзелде. Планлаштырылган инвестицияләр күләме - 290 млн., 90 эш урыны булдырылачак.

Район территориясендә эре инвестицион проектларны гамәлгә ашыру транспорт инфраструктурасын үстерүне таләп итә - «Шәле - М7 - Баулы М5» түләүле автомагистраль төзелеше бизнес үсешенә көчле импульс бирәчәк. Бүгенге көндә 43 км юл төзелгән.

Территориянең киләсе үсеш ноктасы - йөк порты төзелеше. Төзелеш территориясе 194 га, йөк әйләнеше буенча проектның җитештерү егәрлеге 5 млн. т тәшкил итә.

Районның социаль-икътисади үсеш локомотивы - «Алексеевскдорстрой» ААҖ шәһәр төзүче предприятиесе, анда 1,5 мең кеше эшли, беренче яртыеллыкта башкарылган эшләр күләме 8 млрд сумнан артык тәшкил итә. Производствога инвестицияләр күләме - якынча 100 млн сум.

Агымдагы елның 1 августына агросәнәгать комплексы субъектларының төп капиталына инвестицияләр күләме 200 млн сум тәшкил итте.

Алексеевск районы башлыгы: «Шушы көннәрдә генә Татарстанның авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры катнашында 1340 башка исәпләнгән “Родина” колхозында заманча сөт комплексы файдалануга тапшырылды. Проектның бәясе - 450 млн сум.

"Олы Тигәнәле" кооперативы халыктан сөт җыю белән шөгыльләнә. Кооператив составына 254 әгъза керә, акча кереме 85 млн сум тәшкил итә. Инвестицияләр күләме 5 млн сум тәшкил итте.

Инвестор Саконы авылында ашлык терминалының беренче чиратын төзи башлады. Инвестицияләр күләме - якынча 300 млн сум.

Агымдагы елда тулай территориаль продукт 11.3 млрд сум күләмендә планлаштырыла, узган ел белән чагыштырганда 6% ка үсеш.