КИФ-2022 кысаларында Татарстан Республикасы һәм Россия төбәкләре арасында имзаланган килешүләр

2022 елның 6 сентябре, сишәмбе

Владивостоктагы Көнчыгыш икътисади форум кысаларында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендәге Татарстан Республикасы делегациясе Россиянең башка регионнары губернаторлары белән очрашуларда булды, анда шулай ук хезмәттәшлек турында килешүләр имзаланды. Инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесенең беренче урынбасары Инсаф Галиев КИФ-2022 катнашучылары булган регионнар хөкүмәтләре белән имзалау тантаналарында һәм киңәшмәләрдә катнашты.

Татарстан делегациясенең беренче визиты Владивосток диңгез сәүдә порты булды. Бу Ерак Көнчыгышта ел саен 5 млн тонна генераль йөк һәм нефть продуктлары, 150 мең берәмлек автомобиль һәм тәгәрмәч техникасы һәм 670 мең TEU контейнер йөге сыйдырышлы иң эре порт.

Биредә Рөстәм Миңнеханов FESCO линия-логистика дивизионы буенча вице-президент Герман Маслов белән очрашты. FESCO компаниясе Татарстан Республикасын Урта Иделдә тышкы сәүдә агымнарының транспорт-логистика интеграциясенең төп үзәген үстерү өчен иң перспективалы субъектларның берсе дип саный. Исегезгә төшерәбез, компания вәкилләре агымдагы елның июлендә Татарстанга визиты кысаларында Агентлыкта булдылар, анда алар регионның инвестицион потенциалы белән таныштылар.

Fesco Kazan Shuttle даими сервисы Владивосток станциясеннән Тихорецкая станциясенә Татарстан Республикасына һәм Идел буеның башка шәһәрләренә авто чыгару мөмкинлеге белән айга ике тапкыр җибәреләчәк. Юлда булу вакыты 11 тәүлек тәшкил итә. Моңа кадәр тәэмин итүләрнең күбесе Мәскәү аша үтте.

Шунда ук Татарстан Республикасы Хөкүмәте һәм «FESCO транспорт төркеме» ҖАҖ арасында ниятләр турындагы килешүгә имза салынды.

Көнчыгыш икътисади форумда Татарстан Республикасы Президенты төбәк хөкүмәте делегациясе белән Хакасия Республикасы Башлыгы – Хакасия Республикасы Хөкүмәте рәисе Валентин Коновалов белән очрашты.

Очрашуда Татарстан Республикасы белән Хакасия Республикасы арасында сәүдә-икътисадый, фәнни-техник, социаль һәм мәдәни хезмәттәшлек турында килешү имзаланды. Шулай ук килешүне гамәлгә ашыру буенча 2022-2024 елларга Чаралар планы имзаланды.

Бүген Владивостокта Татарстан Республикасы һәм Иркутск өлкәсе арасында Хезмәттәшлек турындагы килешүне гамәлгә ашыру буенча 2025 елга кадәрге Чаралар планы имзаланды. Документка Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм Иркутск өлкәсе губернаторы Игорь Кобзев кул куйды.

“Татарстан һәм Иркутск өлкәсе - эре сәнәгать регионнары. Безнең багланышларны активлаштырырга кирәк”, - диде Татарстан Президенты.

Инсаф Галиев шулай ук Рөстәм Миңнехановның Камчатка крае губернаторы Владимир Солодов белән очрашуында катнашты. Татарстан Республикасы белән Камчатка крае арасында сәүдә-икътисадый, фәнни-техник һәм мәдәни хезмәттәшлек турында килешү имзаланды.

«Мин Татарстан Республикасына хезмәттәшлек өчен рәхмәтле. Бездә хәзер төзелеш актив рәвештә үсә, шуңа күрә бу өлкәдә эшләргә әзер. Моннан тыш, безгә инвестицияләр җәлеп итү өлкәсендә сезнең тәҗрибәгез кызыклы», - дип билгеләп үтте Камчатка крае губернаторы.

Шулай ук Владивостокта Казан елга порты территориясен реновацияләү турында килешү имзаланды. Якынча исәпләүләр буенча, Казанның елга порты территориясен үстерүгә инвестицияләрнең гомуми суммасы (287 га) 500 млрд сум тәшкил итә. Бүгенге көндә бу мәйданнар эшләми торган производстволар, складлар, ташландык биналар белән мәшгуль.

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы һәм Саха (Якутия) Республикасының инвестицияләрне җәлеп итү агентлыгы арасында хезмәттәшлек турында килешүгә кул кую ДФО регионнары белән инвестицион хезмәттәшлекне үстерү өчен мөһим килешүләрнең берсе булды. Аны ТР ИҮА җитәкчесенең беренче урынбасары Инсаф Галиев һәм Якутия инвестицияләрне җәлеп итү агентлыгы генераль директоры Анна Стручкова имзалады.