"Без - максималистлар. Беренче урынга омтылабыз!" - Алексеевск районы башлыгы

2024 елның 9 августы, җомга

ИҮАда Талия Миңнуллина Татарстан районнары белән очрашулар мәйданчыгында икенче утырыш уздырды - "Муниципаль сәгать".

Алексеевск районы чакырылган инвесторлар белән бергә утырышта катнашучыларга үзенең инвестицион тәкъдимнәре турында белдерде – «Муниципаль сәгать» ВКда туры трансляциядә алып барылды.

Талия Миңнуллина, ТР ИҮА җитәкчесе: «Бер нәрсәне әйтергә була - быел ноябрьдән Алексеевск муниципаль районында икенче тормыш башлана. Чөнки 145 км озынлыктагы "Алексеевск-Әлмәт" яңа юлы, "Шәле-Баулы" трассасы (Европа-Көнбатыш Кытай) файдалануга тапшырыла. Билгеле булганча, юл - ул һәрвакыт икмәк һәм бөтенләй башка үсеш дәрәҗәсе, чөнки аның белән бергә районда Агентлык яңа проектларны гамәлгә ашыра башлады: йөк терминалы, яңа бушату элеваторлары төзү буенча. Шулай ук туризм секторының бик тиз үсешен билгеләп үтәргә кирәк. Һәм бу да Алексеевск районында инвестицияләргә кирәк булган төп өлеш»

Сергей Демидов бизнесны инвестицияләү өчен буш урыннар турында сөйләде, мәсәлән, Алексеевск районында терлекчелек өлкәсендә. Шулай ук район муниципаль милеккә ихтыяҗ булмаган буш биналар бирә ала. Хәтта Новоспасск һәм Олы Тигәнәләр торак пунктларыда балык үрчетү өчен буалар да проектны тормышка ашыру өчен алырга мөмкин!

Сергей Демидов: "Район республика үзәгендә, Кама елгасының матур ярларында урнашкан, бездә транспорт һәм су белән барып җитү мөмкинлеге яхшы, республика башкаласыннан нибары 90 км ераклыкта. Район аша «Казан-Оренбург» федераль юлы уза, ел ахырына «Алексеевск-Әлмәт» трассасы ачыла, йөк порты төзелә. Географик урнашу безне территориянең туристлык үсешенә инвестицияләр кертү ягыннан кызыклы итә. Кунаклар һәм килүче туристлар һәм балыкчылар агымы елдан-ел арта. Бездә Төркия, Корея, Карелия, Башкортстан һ.б. төркемнәре булды, республика һәм Россия шәһәрләреннән килгән туристлар турында әйтеп тә торасы юк.  Без туристлык юнәлешенә 3,5 ел акча кертәбез һәм инде бүген үк нәтиҗәләрне күрәбез, әмма ирешелгәннәрдә генә тукталып калмыйча, җитештерүне дә үстерә башлыйбыз».

Массакүләм мәгълүмат чаралары вәкилләренең сорауларына җавап биреп, район башлыгы, хәзер район 13нче урында булуга карамастан, киләчәктә инвестицион җәлеп итүчәнлек рейтингында беренче урынга өметләнүен әйтте, чөнки җитәкчеләр составы - максималистлар. Ә кыска вакытлы перспективада бу һәм киләсе елда башлык топ-10 рейтингка керү бурычын куя.

Агентлыкта «Муниципаль сәгать»нең тулы трансляциясен “ВК” группасында карарга мөмкин https://vk.com/video/@investtatarstan