Производствога робототехника кертү мәсьәләләре буенча киңәшмә

2021 елның 10 сентябре, җомга

Бүген көннең икенче яртысында Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгында җитештерү, фәнни-техник тармак компанияләре вәкилләренең производствога робототехника кертү сораулары буенча зур утырышы узды. Агентлык җитәкчесе Талия Миңнуллина утырышта катнашты, анда шулай ук Татарстанның машина төзелеше кластеры идарәсе рәисе Сергей Майоров һәм KUKA Robotics генераль директоры Дмитрий Капишников спикерлар булдылар.

Талия Миңнуллина чыгыш ясады, ул республика территориясендә җитештерелә торган продукциянең конкурентлылык сәләтен һәм экспортка юнәлтелүен арттыру максатларында җитештерүләрне роботлаштыру, автоматлаштыру һәм цифрлаштыру кирәклеге турында сөйләде.

«Кайбер чит илләрдә ахыргы продуктны эшләп чыгаруның теге яки бу параметрларын автоматлаштыру дәрәҗәсен бәяләү өчен производствода технологик аудит үткәрү практикасы нормаль санала. Мондый аудит нәтиҗәләре буенча предприятиеләрнең роботлаштыруын бәяләүнең рангланган исемлеге төзелә, аннары компанияләргә дәүләттән аны арттыру өчен билгеле бер ярдәм чаралары күрсәтелә. Мондый эш тәҗрибәсе республикага бик кызыклы булыр иде", - дип Талия Миңнуллина утырышта.

KUKA компаниясенең Татарстанда роботехниканы кертү буенча тәҗрибәсе, ә бу 400 дән артык робот, производстволарның технологик дәрәҗәсен арттыру буенча яхшы динамика күрсәтә, дип сөйләде ведомство башлыгы.

Республиканың машина төзелеше кластеры идарәсе рәисе Сергей Майоров «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проекты буенча эш кысаларында Татарстан җитештерүләрен автоматлаштыру буенча яңа технологияләр куллануның мөһимлеген билгеләп үтте.

"Җитештерүчәнлек буенча илкүләм проектларны гамәлгә ашыру өлешендә, һичшиксез, Россиядә ярдәм итүнең төрле формалары бар: бу - Сәнәгатьне үстерү фонды, азрак компанияләр өчен инновацияләргә ярдәм итү фонды, алар безнең нәкъ менә роботлаштыру өчен кулланыла. Татарстанда автоматлаштыру юнәлеше буенча «КАМАЗ» кебек гигантлар гына түгел, ә бүгенге көндә кече предприятиеләр дә актив эшли», – дип белдерде Сергей Майоров.

Ул кече һәм урта бизнесны роботлаштыру өлешендә белем бирү процессын оештыру кирәклеге, шулай ук республика предприятиеләрен цифрлаштыру дәрәҗәсен аңлау өчен цифрлы аудит оештыру турында сөйләде.

«Сәнәгать робот техникасын куллануны глобаль дәрәҗәдә чагыштырганда, Россия Польша белән чагыштырганда, мондый технологияләрне ике тапкыр кимрәк кертә. Әйтик, узган ел Кытай 140 меңгә якын роботны интеграцияләгән – Россия 1100не керткән. Бу, беренче чиратта, хезмәт җитештерүчәнлеге күрсәткечләренә йогынты ясый: илдә роботлар күбрәк кулланылган саен, хезмәт җитештерүчәнлеге дә югарырак», - дип билгеләп үтте үз докладында Дмитрий Капишников.

Презентациядә ул шулай ук чит илләрнең сәнәгать робототехникасын кертү буенча программаларга актив инвестицияләүләрен һәм ярдәм күрсәтүләрен күрсәтте. Технологик аудит үткәрү буенча Швеция мисалы роботлаштыруның уңышлы мисалларыннан берсе булып тора, чөнки производстволарга аудит үткәргәннән соң интеграторлар роботларны кертү кирәклеген ачык аңлаталар һәм аннан соң аларның эше өчен җаваплылык тоталар.

Киңәшмәдә шулай ук «КАМАЗ», «Иннополис» МИЗ, сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы, ИТ-парк һәм башка компанияләр вәкилләре катнашты. Утырыш нәтиҗәсендә Татарстан предприятиеләренә техник аудит үткәрү һәм аларны киләчәктә роботлаштыру мәсьәләләре буенча җентекләп эшләү өчен эшче төркем булдыру инициативасы булды.